Galime judėti į „debesis“

 
Pastaruoju metu girdite išsireiškimus, kure yra arčiau Dangaus nei Žemės. Cloud computing ar Cloud technologies tampa vis dažniau sutinkamais tiek literatūroje tiek ir mūsų aplinkoje. Kas tai yra?
 
Tai paslaugos, kuriomis jūs galite naudotis neturėdami nuosavos infrastruktūros, programinės įrangos ar net taikomųjų ir įprastų ofiso programinių produktų. Tai kitoks būdas naudotis programiniais produktais ir techniniais resursais juos neįsigyjant.
 
Tiesa, tokiu būdu jau galima naudotis ir jums reikalinga Verslo valdymo, ar Informacine sistema.
 
Cloud computing technologija jus įgalins lanksčiai naudotis reikalingomis sistemomis jų neįsigyjant, bet mokant abonentinį mokestį kaip jūs mokate už automobilių stovėjimo aikštelę, kabelinę televiziją ar mobilų telefoną. Mūsų patirtis rodo, jog anksčiau ar vėliau į „debesis“ pajudės iki 70% visų mūsų poreikių programinei įrangai ir mes naudosime tik tiek, kiek mums to reikės.
 
Pagrindiniai principai labai patogūs ir lankstūs – užsisakote paslaugą, ją gaunate ir nesirūpinate produkto versijos atnaujinimu ar infrastruktūra, kurioje produktas veikia, jo aptarnavimu – viskas įtraukta į kainą, gaunate pilną jums reikiamą paslaugą. Tuo galite naudotis bet kuris dabar skaitantis šį tekstą asmeniškai, visa įmonė ar dalis įmonės. Jums nereikia rūpintis kad veiktų kompiuteriai, kad jų galios pakaktų jūsų poreikiams, netgi jums nereikia rūpintis duomenų saugumu, nes jis šiuo atveju itin aukštas, nes jūsų duomenys randasi gerai apsaugotuose Duomenų centruose.
 
Jums nereikia ypač kvalifikuotų specialistų, prižiūrinčių jūsų serverius, kompiuterius, patalpų, kuriose tie serveriai saugomi apsaugos ir klimatinių sąlygų palaikymo, sumažėja net elektros energijos suvartojimas.
 
Tuo pat metu jūs turite visą reikalingą infrastruktūrą ir programinę įrangą, kurios jums reikia. Bet kada galite poreikį sumažinti ar padidinti, tai gali plėstis kartu su jūsų vystomu verslu.
 
Išskiriami tokie Cloud computing paslaugų tipai:
 
IaaS – Infrastructure as a Service. Tai paslauga, kuomet jūs nuomojate tik techninę infrastruktūrą ir jos priežiūrą, kurioje veikia jūsų nuosavos programos, kuriomis naudojasi jūsų darbuotojai. Serverių pajėgumai, diskų masyvai, duomenų išsaugojimo įrenginiai – viskas jūsų paslaugoms.
 
PaaS – Platform as a Service. Tai paslauga, kuomet jūs nuomojate ne tik techninę infrastruktūrą, bet ir sisteminę programinę įrangą, operacines sistemas, duomenų bazių serverius, object severius net antivirusines programas ir panašiai, - visa tai, kas aptarnauja jūsų kompiuterius, priverčia funkcionuoti visą kitą taikomąją programinę įrangą.
 
SaaS – Sofware as a Service. Tai paslauga, kai jūs nuomojate net ir taikomąsias programas, pradedant Office programomis ir baigiant Ryšių su klientais valdymo, Verslo valdymo ar Informacinėmis sistemomis.
 

Visos šios paslaugos gali būti teikiamos:

 
Viešame „debesyje“ (Public Cloud), tuomet kai jūsų visis resursai yra multiserverinėse sistemose kartu su kitų klientų resursais paskirstomi dinamiškai pagal poreikius.
Privačiame „debesyje“ (Private Cloud),tuomet, kai jūsų resursai yra priskirti tik jūsų organizacijai
Hibridiniame „debesyje“ (Hybrid Cloud), tuomet, kai jūsų resursai paskirstyti išskaidytai, pritraukiant netgi jūsų įmonės resursus.
 
Kiekvienu atveju, kai jūs naudojatės standartiniais produktais, tokiais, kaip Office programomis, ar pašto sistema, kaip įprasta, nieko nereikia papildomo – įsijungi ir dirbi, tačiau, jei jūs naudositės Verslo valdymo sistema, sistemą jums reikės paruošti, t.y, įvykdyti sistemos diegimo projektą. Tai bus taip pat kaip vykdant įprastą sistemos diegimo projektą, tik sistema bus ne jūsų serveriuose ir sistema bus ne jūsų. Paprastai kiekvieną mėnesį jūs galite užsakyti didesnius resursus kaip ir jų atsisakyti. Jei jūs išvažiuojate slidinėti, jūs sumažinate manuose šildymą, šiuo atveju bus taip pat, atostogų atveju jūs užsakysite mažiau resursų ir mokėsite mažiau.
 

Pagrindiniai privalumai:

 
  • Nereikia įsigyti brangios techninės infrastruktūros, kuri sensta
  • Nereikia rūpintis serverių ir duomenų saugumu, nes jis užtikrinamas
  • Nereikia brangiai kainuojančių specialistų priežiūrai užtikrinti
  • Visada naujos versijos ir už jas nereikia mokėti
  • Naudojate kiek reikia
  • Mokate kiek naudojate